Smog. Brudne powietrze. Wysokie stężenie dwutlenku węgla… Zewsząd otaczają nas nieczystości, co również dotyczy wnętrz naszych domów. Na szczęście istnieją sposoby, aby z takimi problemami walczyć. Rekuperacja — musiałeś już słyszeć to słowo, skoro czytasz teraz niniejszy artykuł. Czytaj więc dalej i dowiedz się, jak zrobić rekuperację w najważniejszym miejscu na Ziemi: w domu, gdzie mieszka twoja rodzina.
Kilka słów na początek…
Warto najpierw sobie wyjaśnić, czym dokładnie jest rekuperacja. Otóż to system wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest podmiana powietrza zużytego (pełnego dwutlenku węgla) na powietrze zewnętrzne, które podlega oczyszczeniu ze smogu, pyłu, alergenów roślinnych i innych niepożądanych substancji. Co równie istotne, dzięki temu procesowi odzyskujesz ciepło, bowiem zasysane powietrze podlega podgrzaniu.
Oznacza to więc, że rekuperacja jest mechanizmem bardzo energooszczędnym, ponieważ nie musisz dogrzewać pomieszczeń, które uległy wentylacji. W innych systemach ciepłe powietrze zostaje zastąpione chłodem, co niekoniecznie jest cechą pozytywną. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, którymi w przypadku rekuperacji nie musisz się przejmować. Jeśli nie wierzysz, to zobacz stronę velit.pl i przekonaj się sam.
Jak zaprojektować rekuperację?
Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Rzecz w tym, że system rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora (nawiew i urządzenie filtrujące powietrze) oraz kanałów wentylacyjnych, które mogą być w ścianach, pod wylewką podłogi, w stropie… Dlatego ważne jest, aby zająć się tym odpowiednio wcześnie. Bo gdy ściany będą już postawione, a panele podłogowe znajdą się na swoim miejscu — ustawienie najbardziej optymalnego rozkładu wentylacji rekuperacyjnej może być kłopotliwe.
Dlatego warto skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą ci zaprojektować rekuperację, aby była jak najbardziej skuteczna i komfortowa w użytkowaniu. Mowa tu również o pracach serwisowych, które od czasu do czasu trzeba będzie przeprowadzać. Jeśli układ kanałów i rekuperatorów zostanie źle zamontowany, odbije się to na konserwacji. Pieniądze oszczędzone na ogrzewaniu będziesz musiał wydać na dodatkowe naprawy lub sprawy remontowe związane z rozbiórką podłogi.
Podsumowując, myśląc o rekuperacji w swoim domu, powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach. po pierwsze: aby zacząć planowanie przed rozpoczęciem budowy lub generalnego remontu. Po drugie: aby skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą ci uniknąć błędów. Żeby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj: zobacz.
Jak ustawić rekuperację, która już jest zainstalowana?
Zdarza się, że kupując dom lub mieszkanie z drugiej ręki, otrzymasz gotowy system rekuperacyjny, który został już zamontowany przez właściciela. Teraz trzeba go tylko odpowiednio ustawić. Łatwość tego procesu będzie zależna od rekuperatora. Może być na przykład przestarzały, a instrukcja obsługi okaże się niemożliwa do znalezienia. Niewykluczone, że w takim wypadku wymiana sprzętu może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne eksperymenty i próby naprawcze.
Nowoczesne rekuperatory są bardzo przyjazne w użytkowaniu. Posiadają panel sterujący, który umożliwi łatwą obsługę. Co więcej, niektóre modele wyposażone są także w odpowiednią stronę www lub aplikację, która będzie działać na telefonie i tablecie. To umożliwi ci sterowanie zdalne oraz nieustanną kontrolę działania całego układu, siedząc sobie w kuchni lub podczas szykowania się do snu. Musisz przyznać, że brzmi to bardzo atrakcyjnie.